Diferential LSD - ratie 3.727

• 1 Răspunsuri
  • 625 Vizualizări
*

Vlad

• 126
  • +16/-0
    • Vezi Profilul
  • Generatie: NCFL
Diferential LSD - ratie 3.727
« : Martie 25, 2020, 05:57:06 p.m. »
Pe NC exista 2 tipuri de diferential - OPEN (NC1 - ratie 4.1 / NC2/3 - ratie 3.909) si LSD (alunecare limitata - ratie 3.727 sau 4.1)

In Romania au fost vandute doar versiunile
  • Motor 1.8L cu diferential OPEN
  • Motor 2.0L (6 viteze) cu diferential LSD - ratia 3.727
In Europa,  in special in Germania, a mai fost vanduta si versiunea Motor 2.0L (5 viteze) cu diferential LSD ratia 4.1

NC1 - pana in 2009

NC2/NC3 - dupa 2009

Incepand cu generatia NB facelift (2003->) si se continua cu genratia NC si ND, diferentialul nu mai este de tip Torsen ci a fost schimbat cu Tochiji Fuji SUPER LSD (ambreiaje).

Incepand cu generatia NC a fost schimbata si tipul suspensiei pe spate in Multi-Link ceea ce face foarte dificila schimbarea diferentialului (sunt 5 brate de demontat)

!!! ATENTIE la senzori ABS !!!! Nu au putut fi demontati de pe fuzeta si i-am deconectat din portbagaj si am scos firul prin grommet-ul de sub aripa.
Nu se gasesc aftermarket si un senzor OEM = 600 lei

Asa arata toata suspensia demontata:

Se poate observa ca senzorul ABS a ramas pe fuzeta:

Se scot planetarele de pe fiecare parte, cardanul din cutie si PPF-ul

Se monteaza diferentialul nou pe PPF si se urmeaza pasii in ordine inversa

Am achizitionat diferentialul de la John Evans de pe grupul MX5Nutz - cu garantie de 90 zile.

Am înlocuit și simeringurile diferențialului cu unele OEM - cod P043-27-238A

Am mai schimbat si plăcuțele de frână cu unele de la StopTech

Am trecut de la un diferențial OPEN cu rația 3.909 la un diferențial LSD cu rația 3.727 ceea ce înseamnă ca vitezele au fost un pic lungite.
După cum se poate vedea in tabelul de mai jos diferența este destul de mica 8km/h. Ratia 4.1 ar fi scurtat vitezele.

*

Vlad

• 126
  • +16/-0
    • Vezi Profilul
  • Generatie: NCFL
Re: Diferential LSD - ratie 3.727
« Răspuns #1 : Martie 28, 2020, 06:05:41 p.m. »